cetrarin جوانان مسابقه اردوی تیم ملی

cetrarin: جوانان مسابقه اردوی تیم ملی سرمربی تیم ملی گلبال اردوی تیم ملی محمد کرم کولیوند تهران

گت بلاگز اخبار پزشکی مبارزه با قاتلی که هر ۲ دقیقه جان یک کودک را می‌گیرد

با وجود کم کردن آمار مرگ‌ومیر ناشی از مالاریا طی دهه اخیر، هنوز هم این عفونت مهم‌ترین قاتل کودکان زیر پنج سال است و در هر دو دقیقه جان یک کودک را می‌گیرد.

مبارزه با قاتلی که هر ۲ دقیقه جان یک کودک را می‌گیرد

مبارزه با قاتلی که هر ۲ دقیقه جان یک کودک را می گیرد

عبارات مهم : بیماری

با وجود کم کردن آمار فوت ومیر ناشی از مالاریا طی دهه اخیر، هنوز هم این عفونت بااهمیت ترین قاتل کودکان زیر پنج سال است و در هر دو دقیقه جان یک کودک را می گیرد.

ایرنا نوشت: بر اساس گزارش شرکت جهانی بهداشت، با وجود پیشرفت هایی که در زمینه پیشگیری، کنترل و درمان مالاریا در سراسر دنیا صورت گرفته، هنوز هم این بیماری بااهمیت ترین عامل فوت ومیر کودکان است و روند دلواپس کننده ای دارد. بیست و پنجم آوریل به منظور تلاش جهانی جهت کنترل مالاریا و گسترش آگاهی در سراسر جهان، روز جهانی مالاریا نامیده شده است است.

445 هزار نفر در سال 2016 جان خود را بر اثر مالاریا از دست دادند، این آمار در سال 2015 میلادی 446 هزار مورد گزارش شده است بود. آفریقا بخش بزرگی از کل مبتلایان به مالاریا را در بر می گیرد.

مبارزه با قاتلی که هر ۲ دقیقه جان یک کودک را می‌گیرد

در مناطقی که مالاریا مرسوم هست، کودکان زیر 5 سال در معرض عفونت، بیماری و فوت هستند. بر اساس گزارش شرکت جهانی بهداشت، بیش از دوسوم آمار فوت ومیر ناشی از مالاریا در همین گروه سنی رخ می دهد. تعداد فوت ومیر کودکان زیر پنج سال که بر اثر مالاریا جان خود را از دست داده اند، از 440 هزار نفر در سال 2010 میلادی، به 285 هزار نفر در سال 2016 میلادی رسیده هست، بااین حال مالاریا قاتل مهم کودکان زیر پنج سال است و در هر دو دقیقه جان یک کودک را می گیرد.

مالاریا از طریق نیش پشه آلوده به انگل پلاسمودیم فالسیپاروم به انسان انتقال یافته می شود. این انگل وارد جریان خون میزبان می شود و سلول های قرمز را تخریب می کند. زمانی که گلبول های قرمز تسلیم این انگل می شوند، علائم این بیماری که مشمول بر سردرد، لرز، درد عضلانی، خستگی، تهوع، اسهال و استفراغ هست، ظاهر می شود.

با وجود کم کردن آمار مرگ‌ومیر ناشی از مالاریا طی دهه اخیر، هنوز هم این عفونت مهم‌ترین قاتل کودکان زیر پنج سال است و در هر دو دقیقه جان یک کودک را می‌گیرد.

این انگل همچنین باعث پرسشها تنفسی شدید، کم کردن قند خون، کم خونی شدید و در نهایت بروز کما در بیمار می شود که در صورت نبود درمان کشنده هست. کودکان به علت ضعف سیستم ایمنی در برابر این انگل تسلیم می شوند و از بین می روند. معمولاً 10 تا 15 روز بعد از نیش پشه، علائم ظاهر می شود.

بیست و پنجم آوریل به منظور زیاد کردن آگاهی و اتحاد جهانی جهت مبارزه با مالاریا، روز جهانی مالاریا نامیده شده است هست. شعار امسال ‘ آماده جهت شکست مالاریا’ درنظر گرفته شده است است.

مبارزه با قاتلی که هر ۲ دقیقه جان یک کودک را می‌گیرد

واژه های کلیدی: بیماری | میلادی | کودکان | روز جهانی | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog